Łazienka w drewnie - najlepsze miejsce na odprężenie i relaks

łazienka w stylu skandynawskim

Glazura, terakota, ceramiczne urządzenia sanitarne i laminowane fronty mebli – to typowy krajobraz polskiej łazienki. Na szczęście, moda na sterylne wnętrza powoli przemija i coraz więcej użytkowników decyduje się wprowadzić nieoczywiste elementy wyposażenia. Jeżeli chcesz ocieplić klimat pomieszczenia, zastanów się nad zakupem drewnianych mebli i akcesoriów. Sprawdźmy, jak wybrać najtrwalsze i najbardziej naturalne rozwiązania łazienkowe.

Drewno w łazience – wilgoć

Nie każde drewno będzie odpowiednie do łazienki, niemniej istnieją gatunki odporne na zmienną temperaturę oraz wilgotność. Osoby, którym zależy na zaaranżowaniu „drewnianego” wnętrza, chętnie sięgają po drewno egzotyczne zawierające dużą ilość olejków naturalnych i żywic, sprawiając, że surowiec ma podwyższoną odporność na destrukcję biologiczną i niski współczynnik skurczu. Egzotyczne drewno jest nie tylko wytrzymałe, ale ma bardzo oryginalny wygląd – wystarczy standardowa impregnacja, aby uzyskać ciekawy dodatek aranżacyjny do pomieszczenia, np. w postaci baterii umywalkowych. Szafki tekowe, z drewna merbau, wenge czy cedru, są bardzo cenione przez polskich klientów, niemniej równie dużą popularnością cieszą się gatunki drewna rodzimego, m.in. jesionu, dębu czy modrzewia.

Jak wybrać okładziny podłogowe?

Wybierając materiał podłogowy, warto sięgać po duże formaty, które zminimalizują liczbę widocznych łączeń. Zakup dużych paneli nie tylko sprzyja szybszemu montażowi, ale chroni przed potencjalnym zawilgoceniem drewna (woda może wnikać przez łączenia), dlatego projektanci chętnie sięgają po panele typu finish parkiet – fabrycznie impregnowane, utwardzane i z ograniczoną przestrzenią między elementami.

Bez względu na ostateczny wybór, każda deska, panel czy mebel podumywalkowy, powinny zostać zabezpieczone lakierem poliuretanowym, uretanowym lub uretanowo-alkaidowym. Lakierowanie drewna egzotycznego może być trudne, dlatego większość klientów decyduje się na wykorzystanie jego potencjału jako okładziny ściennej – to najbardziej efektowny sposób na udekorowanie łazienki.

Wróć