Z czego wykonane są drewniane krany?

Kran w łazience

Odpowiednie przygotowanie drewna

W przypadku takich kranów drewniana jest głównie obudowa. Jest to jednak element, który pozostaje w kontakcie z wodą, dlatego też jego odpowiednie przygotowanie jest konieczne, aby szybko się nie zużył. W tym celu drewno zostaje poddane specjalistycznym testom, które potwierdzają wytrzymałość i odporność materiału na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, wilgoć oraz promienie UV. Obudowa kranów jest wykonywana z najwyższej jakości drewna dębu europejskiego, orzechu afrykańskiego lub mahoniu afrykańskiego. Taka powłoka musi przejść następujące etapy:

  1. Suszenie drewna
  2. Wybieranie fragmentów z dobrze ułożonymi słojami
  3. Technika impregnacji podobna do technologii jachtowej
  4. Lakierowanie gotowego materiału

 

Wybór fragmentów ze słojami sprawia, że każda bateria jest unikatowa. Ostatni etap natomiast gwarantuje gładką, wodoszczelną powłokę i jej łatwą pielęgnację. Wszystkie te czynności podkreślają naturalne walory drewna. 

Zastosowanie innych materiałów

W produkcji drewnianych kranów wykorzystywane są również inne materiały, dzięki którym cała armatura może działać bez żadnych zarzutów. Wnętrze kranu zazwyczaj jest wykonane z mosiądzu, a stalowa wylewka pokryta jest chromowaną powłoką. Konstrukcję kranów stanowią również wbudowane aeratory oraz ceramiczne głowice, które gwarantują szczelność i cichą pracę baterii.

 

Wróć