Jaki kran wybrać do wanny?

Wybór kranu

Wybierając kran do wanny, trzeba kierować się tym, by był on funkcjonalny, dobrze się prezentował i oczywiście był wygodna w użyciu oraz pasował do wanny. Na rynku dostępne są różne rodzaje.

Baterie wannowe ścienne

Najpopularniejsze są baterie wannowe ścienne. Mogą być natynkowe (jednouchwytowe i dwuuchwytowe) oraz podtynkowe (dyskretna i łatwa w czyszczeniu). Sprawdzą się w przypadku każdej wanny. 

Te pierwsze – jednouchwytowe – są bardzo praktyczne. Jednym ruchem ręki można regulować temperaturę wody i siłę strumienia. W dwuuchwytowych najczęściej występują osobne kurki do ciepłej i zimnej wody. To rozwiązanie nie należy do najlepszych, a już na pewno nie jest ekologiczne – dużo wody marnuje się podczas regulowania pożądanej ciepłoty.

W przypadku baterii ściennych ważna jest przede wszystkim długość wylewki – musi być dopasowana do budowy wanny, nie może być zbyt wysunięta

Baterie nawannowe

Kolejnym rodzajem jest kran stojący, nazywany też nawannowym bądź sztorcowym. Mocowany jest bardzo łatwo w specjalnych otworach na obrzeżach wanny i podłącza za pomocą elastycznych wężyków. To propozycja, która prezentuje się bardzo elegancko.

Baterie wannowe wolnostojące

Baterie wolnostojące to dość oryginalne i rzadko spotykane rozwiązanie. W tym przypadku kraj nie jest w żaden sposób montowany na wannie, lecz przy niej – na podłodze. Choć osiąga duże rozmiary to wygląda zjawiskowo i imponująco. To najdroższa propozycja.

Wróć